Rozładowanie broni czarnoprochowej

Rozładowanie broni czarnoprochowej

Czarnoprochowce, choć popularne głównie w USA, coraz częściej znaleźć można w Polsce. Nie każdy jednak wie jak obchodzić się z taką bronią. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Czy pistolet jest rozładowany

Odwiedzając sklep z bronią czarnoprochową powinniśmy dopytać szczególnie o zasady rozładowania i ładowania broni. Pierwszą rzeczą, którą należy ustalić, czy konkretny prochowiec jest faktycznie pusty lub załadowany. Biorąc pod uwagę, że nie ma żadnych wygodnych dźwigni, śrub, prowadnic itp., które można obsługiwać, aby sprawdzić, czy lufa jest czysta, wycior, jaki sprzeda nam sklep z czarnoprochowcami staje się głównym urządzeniem kontrolnym.

Weź wycior i włóż go na całej długości do lufy. Zaznacz miejsce na pręcie, w którym znajduje się kufa, a następnie wycofaj pręt. Połóż pręt wzdłuż boku lufy ze znakiem nawet przy kufie, a następnie spójrz, aby zobaczyć, gdzie znajduje się końcówka. Jeśli karabin jest rozładowany, jego końcówka powinna znajdować się około pół cala przed złączem lufy i zaślepką. Jeśli jest o jeden do dwóch cali przed tym, karabin jest prawdopodobnie załadowany. Jeśli jest wyżej niż lufa, prawdopodobnie beczka utknęła w beczce, którą trzeba będzie usunąć.

Wyczyść kanał zapłonowy

Pierwszym krokiem w ładowaniu karabinu ładującego kaganiec jest oczyszczenie kanału zapłonowego z oleju lub smaru. Po ustaleniu, że broń palna nie jest załadowana, wytrzyj otwór czystą łatką. Następnie wybierz powierzchnię reaktywną – kałużę wody, a nawet źdźbła trawy. Załóż nasadkę na karabin, skieruj kaganiec na powierzchnię, trzymając go około cala dalej, a następnie pociągnij za spust. Powinieneś zobaczyć reakcję: pył rozproszy się, woda lekko chlapie lub trawa się odchyli.

Jeśli nie dostaniesz tej reakcji, spróbuj ją jeszcze raz. Powinieneś także usłyszeć ostry, wyraźny dźwięk. Jeśli tak się nie stanie po wystrzeleniu dwóch lub trzech kołpaków, kanał zapłonowy jest zatkany. Jeśli masz śrubę do czyszczenia w zamku lub bębnie, wyjmij go i poprowadź mały drut przez przejście. Jeśli nie działa, to drut będzie musiał zostać wprowadzony przez otwór na smoczek, aby oczyścić przejście. Po wykonaniu tej czynności należy wymienić śrubę do czyszczenia i smoczek, wcisnąć 2-3 kolejne zaślepki i przejść do następnego kroku.