Proszek do broni czarnoprochowej

Proszek do broni czarnoprochowej

Jeśli chodzi o czarnoprochowce to kluczowym elementem jest proszek. Odwiedzając sklep z czarnoprochowcami możemy kupić go w rozmaitych odmianach., które będą pasować do różnych rewolwerów i strzelb tego gatunku.

Proszek ze sklepu z bronią czarnoprochową

Istnieją zwykle cztery granulacje dla czarnego proszku, które zaoferuje nam sklep z bronią czarnoprochową. 1F jest używany w małych armatach oraz w strzelbach i lufach o dużej średnicy ponad 12 otworami (kaliber 0,72). 2F jest stosowany w otworach o średnicy większej niż .50. 3F jest stosowany w karabinach do .45 kal. oraz w rewolwerach kołpakowych i kulkowych. 4F jest stosowany jako proszek gruntujący do krzemieni.

Czasami sklep z bronią czarnoprochową ma szerszy wybór i możemy tam kupić “Cannon” dla armat. “Goex Cartridge” i “Swiss 1 – F” zwykle używane w kasetach z czarnym proszkiem. “Wano 5F” to podobny do talku proszek do gruntowania krzemienia.

Syntetyczny proszek do czarnoprochowców

Niekiedy sklep z bronią czarnoprochową ma na składzie “Pyrodex”. Ten syntetyczny proszek ma wyższą temperaturę zapłonu niż czarny proszek. Proszek syntetyczny nie będzie działać w skałach krzemiennych. Pyrodex ma być mierzony wolumetrycznie, a nie wagowo. Jeśli używasz miarki 90 ziaren czarnego proszku, użyj miarki Pyrodex z 90 ziarnami. 90 ziaren Pyrodexu w masie będzie znacznie więcej niż 90 ziaren objętościowych.

W przypadku pistoletów kalibru 0 62 może być konieczne użycie trochę więcej Pyrodexu, aby powielić wyniki z czarnym proszkiem. Pyrodex jest niezwykle wygodny, ale droższy.